b_640_480_16777215_00_images_vesti_2019_11_eurofarm-rabotnik-savehof_0.jpg

Еурофарм Работник - Савехоф 32-31 (18-12)

Еурофарм Работник ја запиша втората победа во Лигата на шампионите, откако денес во Битола го совлада Савехоф со 32-31. Во дуел со многу осцилации, следеше драматична завршница во која овој пат тие ја имаа среќата.

На полувремето Еурофарм Работник имаше водство и од шест поени разлика 18-12, но Савехов во вториот дел постепено ја анулира негативата и дојде до израмнување на 31-31. Сепак последниот гол на мечот заврши во мрежата на гостите по ударот на Радовиќ за победа на македонскиот тим од 32-31.

Мирко Радовиќ, Ловро Јотиќ и Владислав Остроушко постигнаа по шест голови, а кај Савехоф најрасположен беше Благојевиќ со девет погодоци.

Еурофарм Работник со две победи се наоѓа на петтото место во групата Ц. В среда навечер македонскиот претставник му гостува на Кокс во Финска.

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

VF420 Web 178x156px DEC

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48