b_640_480_16777215_00_images_vesti_2019_09_PRES-EUROFARM_11.jpg

Денес со официјална прес-конференција Еурофарм Работник официјално ја најави новата сезона и првиот натпревар против Спартак Москва. На средбата со новинарите во прес-центарот во спортската сала „Боро Чурлевски“ зборуваа тренерот и капитенот на екипата.

Стевче Алушовски
(тренер на РК Еурофарм Работник)

Имавме напорни подготовки, одигравме многу квалитетни пријателски натпревари и загубивме само од АЕК Атина на турнирот во Струга. Среќен сум што по 14 години Битола повторно ќе гледа натпревари од Лигата на шампионите и СЕХА лигата. Спартак Москва е квалитетен состав, во своите редови има неколку руски репрезентативци како Ковалев и Дереван и затоа очекувам цврст натпревар. Очекувања во овој дел од сезоната е да бидеме зад фаворитите Мешков Брест, ППД Загреб и Веспрам, на четвртото место во групата.

PRES EUROFARM 12

Гоце Ојлески
(капитен на РК Еурофарм Работник)

Имавме тешки припреми, но спремни сме за официјални натпревари. Заслужуваме да бидеме дел од европската и регионалната елита. За натпреварот против Спартак Москва мислам сите веруваме во успех. Сакам да ги поканам сите битолчани и сите вљубеници на ракометот да ни ја дадат поддршката и заедно да славиме многу победи.

Битолскиот клуб денес и утре ќе тренираат во 20:00 часот, а натпреварот против рускиот Спартак се игра в среда од 20:45 часот. Руската делегација пристигнува во Битола вечерва во 22:30 часот.

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

wwwehff4ww222

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48