b_640_480_16777215_00_images_vesti_2019_05_mak-rakomet-eurofarm-rabotnik-pelister-07042019-1207.jpg

Пелистер - Еурофарм Работник 25-31 (9-16)

Ракометарите на Еурофарм Работник го осигураа најмалку второто место во Суперлигата, откако по трет пат го совладаа Пелистер во битолското дерби. Екипата на Алушовски пак брзо го скрши отпорот и стигна до победа од 25-31.

Со овој триумф остварена е целта зацртана пред почетокот на сезоната, а тоа е пласман во СЕХА лигата.

Најдобри стрелци кај Еурофарм беа Филип Кузмановски со седум голови, а по четири постигнаа Радовиќ, Остроушко и Ојлески. Кај Пелистер се истакна Стефан Дрогришки со четири погодоци. За Еурофарм остануваат уште средби со Вардар и Бутел, а од исходот на натпреварот во вторник меѓу Вардар и Еурофарм ќе зависи кој ќе биде новиот шампион на Македонија во ракомет.

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

wwwehff4ww222

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

РК ХЈС РАБОТНИК Битола е формиран на 9 март 2011 година во Битола и веќе неколку сезони се натпреварува во Првата машка ракометна лига како и во кадетска и пионерска конкуренција под капата на РФМ...Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: rkeurofarmrabotnik@yahoo.com