b_640_480_16777215_00_images_vesti_2017_12_eurofarmradovis.jpg

Еурофарм Работник реди победи во Суперлигата, откако во првиот натпревар од 12. коло во спортската сала „Младост“ го декласира Радовиш со 34-18 (21-10). Така победата над Охрид доби на вредност, а екипата на Темелковски реагираше по поразот од Пелистер и врза пет победи по ред.

По само седум минути битолчани поведоа со 6-1. Следеа голови на крилата Ојлески и Мојсоски за недостижни 13-3. Од минута од минута, од напад во напад предноста на Еурофарм порасна до 21-10 на полувреме.

Ротацијата на Темелковски не ја намали ефективноста, па предноста на битолчани само се зголемуваше. Голманите одлично бранеа, а Дрогришки, Чурлевски и Крстевски ја наполнија мрежата на Радовиш за финална победа од 34-18. Оваа победа му дава вредност на триумфот во Охрид во средата.

Дрогришки и Ојлески со по 7 гола и Мојсовски со 5 гола беа најефикасни во победничкиот табор, а кај Радовиш се истакна Мајиќ со 5 погодоци.

logo rfm

ehftv

EHF logo No textBlue RGB

kempa logo 1www

anzibel baner

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

РК ХЈС РАБОТНИК Битола е формиран на 9 март 2011 година во Битола и веќе неколку сезони се натпреварува во Првата машка ракометна лига како и во кадетска и пионерска конкуренција под капата на РФМ...Прочитај повеќе

Последни вести

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: rkeurofarmrabotnik@yahoo.com