b_640_480_16777215_00_images_vesti_2017_11_охрид_-_еурофарм.jpg

Еурофарм Работник го доби дербито со Охрид во 11. коло од Суперлигата, победувајќи го домашниот состав со 29-23 (12-14). „Фармацевтите“ минимална предност имаа во четири наврати на стартот од мечот, а „гладијаторите“ прв пат до егал дојдоа на 4-4.

Изедначувањето на семафорот значеше почеток на голгетерска серија на Охрид со која стигна до плус четири (10-6).

Минутата одмор ги „разбуди“ гостите кои одговорија со 6-0 и преземање на водството 12-10. До крајот на првиот дел двете екипи постигнаа по два голови за 14-12. Отпорот на домашниот тим беше скршен на почетокот од второто полувреме.

Дрогришки набрзина постигна три погодоци, а тренерот на Охрид, Андоновски, побара тајмаут при 16-19, домаќините се обидоа и со „седум на шест“, но одбраната на Работник поставена од Илија Темелковски функционираше одлично, па гостите од Битола заслужено триумфираа со убедливи 23-29.

Најдобар поединец во гостинскиот тим беше Гоце Ојлески со 10 голови, а 6 даде Дејан Пецаковски. Кај Охрид се истакна Блажески со 7, а Бирдахиќ даде 5 гола.

logo rfm

ehftv

EHF logo No textBlue RGB

kempa logo 1www

anzibel baner

aqua baner

 

sponzori2

За нас

РК ХЈС РАБОТНИК Битола е формиран на 9 март 2011 година во Битола и веќе неколку сезони се натпреварува во Првата машка ракометна лига како и во кадетска и пионерска конкуренција под капата на РФМ...Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971235116 ,+38978277991

E-mail: rkhjs@yahoo.com