b_640_480_16777215_00_images_vesti_2017_09_EUROFARM-ZELJEZNICAR_2_.jpg

Еурофарм Работник - Железничар Ниш 22-23 (9-13)

Еурофарм Работник загуби од Железничар од Ниш со 22-23 (9-13) во вториот пријателски натпревар игран претпладнево во спортsката сала „Младост“ во Битола.

Пак гостинските ракометари кои од самиот старт го презедоа водството, па на одмор заминаа со 9-13. Српскиот тим пред самиот финиш на мечот дојде во +5 (15-20), но битолчани уште еднаш докажаа дека се зрели за големи натпревари и со фантастична серија и преку искусниот Лазе Мајнов на 15 секунди израмнија (22-22). Сепак, во последната секунда одлучувачкиот гол го постигна Крсманчиќ и тимот на Јошко Петковиќ извојува важна победа (22-23).

Крстевски, Мојсоски и Мајнов со по 4 гола беа најефикасни за домашната екипа, додека кај гостите се истакнаа Спасиќ со 5 и Крсманчиќ со 4 четири гола. Битолскиот клуб своето деби во новата сезона на Суперлигата ќе го има во второто коло кога ќе му гостува на Охрид.

logo rfm

ehftv

EHF logo No textBlue RGB

kempa logo 1www

anzibel baner

aqua baner

 

sponzori2

За нас

РК ХЈС РАБОТНИК Битола е формиран на 9 март 2011 година во Битола и веќе неколку сезони се натпреварува во Првата машка ракометна лига како и во кадетска и пионерска конкуренција под капата на РФМ...Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971235116 ,+38978277991

E-mail: rkhjs@yahoo.com