Повеќе...

Денес во просториите на РФМ се одржа извлекувањето на осминафиналните групи на Купот на Македонија во машка конкуренција. Носители во групите беа Вардар, Металург и двете најдобро пласирани екипи од есенскиот дел на првенството (Еурофарм Работник и Бутел Скопје). Четири групи се со по четири екипи, победниците ќе се пласираат на завршен турнир.

Повеќе...

Еурофарм Работник го победи градскиот ривал Пелистер со 32-25 во рамки на 3.коло од плејофот во ракометната Суперлига. „Фармацевтите“ доминираа во текот на целиот натпревар и заслужено ја добија битолската пресметка. На полувремето Еурофарм Работник водеше со 18-9, а во вториот дел само ја одржуваше предноста за конечен триумф од 32-25.

Повеќе...

Во можеби клучниот натпревар во тековната сезона, Еурофарм Работник убедливо го совлада Металѕрг среде Скопје и ги запиша првите бодови во плеј-офот. По првите минути на израмнета борба, во кои екипите се менуваа во водството, токму гостите направија исчекор и со серија од 3-0, дојдоа до водство од 8-11. Од тој момент, па се до крајот на средбата, предноста беше во посед Еурофарм Работник. Првото полувреме заврши со резултат 12-13.

Повеќе...

Еурофарм Работник со пораз ги завршија настапите во групната фаза од ЕХФ Купот. Битолчани гостуваа кај незгодниот унгарски тим Татабања, кој по убедливата победа во Битола, славеше и на домашен терен со 30-27. Најдобри стрелци кај Еурофарм Работник се истакнаа Остроушко со девет голови, како и Маркоски и Граџан со по четири.

Повеќе...

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Данило Брестовац првпат прозиваше откако е избран за селектор на сениорската репрзентација на Македонија. На поширокиот список за квалификациониот двомеч против Исланд повикани се голем дел од учесниците на Светското првенство во Германија и Данска, но и некои млади сили.

Повеќе...

ЕХФ ги делегираше кипарските судии Јоргос Панајидис и Маркос Андреу за натпреварот од шестото коло од групната фаза на ЕХФ Купот меѓу Татабања од Унгарија и македонскиот претставник Еурофарм Работник. Делегат на ЕХФ е Владимир Јовиќ од Босна и Херцеговина.

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

wwwehff4ww222

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

РК ХЈС РАБОТНИК Битола е формиран на 9 март 2011 година во Битола и веќе неколку сезони се натпреварува во Првата машка ракометна лига како и во кадетска и пионерска конкуренција под капата на РФМ...Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: rkeurofarmrabotnik@yahoo.com