Повеќе...

Ракометарите на Еурофарм Работник го претрпеа првиот пораз на домашна сцена оваа сезона, откако пред своите гледачи загубија од Вардар со 28-30. Екипата на Алушовски долго време водеше и жали што не успеа да го изненади шампионот и да му нанесе прв пораз во домашната Суперлига во последните неколку години.

Повеќе...

Денес во просториите на РФМ се одржа извлекувањето на осминафиналните групи на Купот на Македонија во машка конкуренција. Носители во групите беа Вардар, Металург и двете најдобро пласирани екипи од есенскиот дел на првенството (Еурофарм Работник и Бутел Скопје). Четири групи се со по четири екипи, победниците ќе се пласираат на завршен турнир.

Повеќе...

Еурофарм Работник го победи градскиот ривал Пелистер со 32-25 во рамки на 3.коло од плејофот во ракометната Суперлига. „Фармацевтите“ доминираа во текот на целиот натпревар и заслужено ја добија битолската пресметка. На полувремето Еурофарм Работник водеше со 18-9, а во вториот дел само ја одржуваше предноста за конечен триумф од 32-25.

Повеќе...

Во можеби клучниот натпревар во тековната сезона, Еурофарм Работник убедливо го совлада Металѕрг среде Скопје и ги запиша првите бодови во плеј-офот. По првите минути на израмнета борба, во кои екипите се менуваа во водството, токму гостите направија исчекор и со серија од 3-0, дојдоа до водство од 8-11. Од тој момент, па се до крајот на средбата, предноста беше во посед Еурофарм Работник. Првото полувреме заврши со резултат 12-13.

Повеќе...

Еурофарм Работник со пораз ги завршија настапите во групната фаза од ЕХФ Купот. Битолчани гостуваа кај незгодниот унгарски тим Татабања, кој по убедливата победа во Битола, славеше и на домашен терен со 30-27. Најдобри стрелци кај Еурофарм Работник се истакнаа Остроушко со девет голови, како и Маркоски и Граџан со по четири.

Повеќе...

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Данило Брестовац првпат прозиваше откако е избран за селектор на сениорската репрзентација на Македонија. На поширокиот список за квалификациониот двомеч против Исланд повикани се голем дел од учесниците на Светското првенство во Германија и Данска, но и некои млади сили.

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

wwwehff4ww222

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

РК ХЈС РАБОТНИК Битола е формиран на 9 март 2011 година во Битола и веќе неколку сезони се натпреварува во Првата машка ракометна лига како и во кадетска и пионерска конкуренција под капата на РФМ...Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: rkeurofarmrabotnik@yahoo.com

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48