b_640_480_16777215_00_images_vesti_2019_10_eurofarm_-_koks_1.jpg

По трите порази со еден гол разлика, Еурофарм Работник во четвртото коло конечно ја забележа првата победа во Лигата на шампионите откако го совлада Кокс со 31-30. Битолскиот тим потешко од очекувањата дојде до победа против Кокс.

Еурофарм беше голем фаворит во овој меч и така го почна натпреварот, се одлепи уште на стартот, беше 7-3, таквата предност ја одржа до крајот на првото полувреме кое го доби со 17-13.

Еурофарм поведе 18-13 на стартот на вториот дел, но повторно почна да се повторува приказната од претходните натпревари. Домашниот тим снема идеја во нападот, гостите ги казнуваа сите грешки и полека стигнаа до израмнување во натпреварот, па во 40. минута беше 20-20, а пет минути подоцна го имаа и првото водство (24-25). Во драматичен финиш Ојлески погоди од пенал за 31-30, а Финците не успеаја да реализира, бидејќи Митревски им го запре последниот шут, за прва победа на Еурофарм во Лигата на шампионите.

Најмногу голови за македонскиот тим постигна Остроушко осум, пет реализираше Ојлески.

Идната недела на 20 октомври Еурофарм го пречекува Татран Прешов кој е единствениот тим во групата без бодови, битолчани ќе имаат нова голема шанса за победа.

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

VF420 Web 178x156px DEC

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48