b_640_480_16777215_00_images_vesti_2019_10_EUR_PPD_xlarge.jpg

Македонскиот претставник во СЕХА лигата, екипата на Еурофарм Работник ги претрпе првиот пораз во натпреварувањето, откако со 24-23 (11-11) загуби на гостувањето кај ППД Загреб во Хрватска. .

Битолчани одлично го почнаа натпреварот и по 12 минути игра имаа водство од 4-7. Следеше серија на ППД Загреб од 5-0, па полувремето се замина со нерешени 11-11.

Екипата на Вујовиќ дојде во водство од три гола разлика неколку пати во натпреварот. На 15 минути до крајот битолскиот тим изедначи, но Хрватите не дозволија комплетен пресврт и на крајот славеа со 24-23.

Остроушко и Јотиќ со по пет гола беа најефикасни во тимот на Еурофарм Работник, а кај ППД Загреб, Шипиќ, Мраковчиќ и Хорват постигнаа по три гола.

Следниот натпревар во СЕХА лигата Еурофарм Работник го игра во вторник кога му гостува на Мешков Брест.

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

wwwehff4ww222

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48