b_640_480_16777215_00_images_vesti_2019_09_Image100032.jpg

Во издание кое со сигурност беше најдобро сезонава, Еурофарм Работник убедливо ја победи Металопластика со 32-21 и со две победи од два натпревари изби на чело на групата Б на СЕХА лигата. На прес-конференцијата по натпреварот пред новинарите зборуваа тренерот Алушовски и крилото Ѓукиќ.

Стевче Алушовски
(тренер на Еурофарм Работник)

Не сакам да издвојувам играчи, но денес Митревски беше фантастичен на голот. Ни даде голема сигурност уште од стартот на мечот, а таа сигурност соиграчите ја искористија и направија осетна разлика уште во првиот дел. Сакам да им честитам на моите момци за одличната партија, борбеноста и залагањето, но немаме многу време за славје, бидејќи нè чека нов натпревар во Лигата на шампионите. Металопластика одигра фер и коректно и ѝ посакувам многу среќа и успех во остатокот од сезоната

Милан Ѓукиќ
(ракометар на Еурофарм Работник)

Сакам да им честитам на гостинските ракометари за фер и коректната игра и им посакувам успеси во продолжението од сезоната. Како што кажа тренерот, кога на голот го имаме расположениот Митревски, тогаш сè е полесно. Тој ни даде „ветар во грб“, а ние одговоривме соодветно и мислам дека одлично ја завршивме работата

В петок битолчани патуваат во Шпанија, а в недела ќе се соочат со поранешниот европски првак Бидасоа Ирун.

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

wwwehff4ww222

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48