b_640_480_16777215_00_images_vesti_2019_09_eurospasa.jpg

Еурофарм Работник со убедлива победа од пет голови разлика над Спартак Москва дебитираше во СЕХА лигата, натпреварот во Битола заврши со 34-29 за македонскиот вицешампион. Стјепановиќ со десет голови беше најдобриот ракометар на Еурофарм Работник, пет пати реализираше Вегар. Десет одбрани имаше Никола Митревски. Кај Спартак Москва најефикасен беше поранешниот Вардарец, Александар Деревен со осум постигнати гола.

DD1 4421 xlarge

Еурофарм Работник - Спартак Москва 34-29 (15-13)

Сала: „Боро Чурлевски“ во Битола
Судии: Матија Губица и Борис Милошевиќ (Хрватска)

Еурофарм Работник:

Митревски, Чаневски, Ојлески 1, Маркоски 3, Маџовски 3, Чурлевски, Стјепановиќ 10, Радовиќ 2, Шевелев 3, Јотиќ 4, Вегар 5, Кукоски, Граџан, Ѓукиќ 3, Кузманоски, Петровски

Седмерци: 2/1
Исклучувања: 10 минути

Спартак Москва:

Сорокин, Никулин, Урбонас 6, Ковалев, Евдокимов, Фокин 1, Коршунов 2, Виноградов 2, Рјабов 1, Радојевиќ 4, Деревен 8, Шкопинцев 2, Афлитулин 2, Шелестјуков 1, Самарски, Цакаријас

Седмерци: 5/4
Исклучувања: 6 минути

DD1 4639 xlarge

Следниот натпревар во СЕХА лигата Еурофарм Работник го игра дури на 23. септември кога го пречекува тимот на Металопластика.

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

VF420 Web 178x156px DEC

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48