b_640_480_16777215_00_images_vesti_2019_06_ehfcup-18-19-rakomet-eurofarm-rabotnik-hanover-24032019-5900.jpg

Македонија и во наредната сезона ќе има две екипи во ракометната Лига на шампиони. Eвропската куќа на ракометот позитивно одговори на барањето на Еурофарм Работник за „вајлд-карта“ и вицешампионот првпат ќе игра во елитата.

Европската ракометна федерација го објави конечниот список на екипи кои ќе настапат во Лигата на шампионите. Вардар како европски шампион ќе биде носител во една од најсилните групи, А или Б, додека Еурофарм ќе настапува во послабите Ц или Д група.

Учесници во Лигата на шампионите:

Групи А и Б

Мешков Брест

Загреб

Алборг

Флензбург

Барселона

ПСЖ

Веспрем

Вардар

Елверум

ВИВЕ Киелце

Порто

Целје

Мотор Запорожје

Кил

Монпелје

ПИК Сегед

Групи Ц и Д

Еурофарм Работник

Кокс

Динамо Букурешт

Чеховски Медведи

Савехоф

Кадетен Шафхаузен

Татран Прешов

ГОГ Гудме

Бидасоа

Висла Плок

Спортинг Лисабон

Кристианстад

Новата сезона во Лигата на шампионите ќе започне на 11 септември.

 

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

wwwehff4ww222

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

РК ХЈС РАБОТНИК Битола е формиран на 9 март 2011 година во Битола и веќе неколку сезони се натпреварува во Првата машка ракометна лига како и во кадетска и пионерска конкуренција под капата на РФМ...Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: rkeurofarmrabotnik@yahoo.com

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48