ls_trofej.jpg

Македонскиот вицешампион Еурофарм Работник аплицираше за „вајлд карта“ во Лигата на шампионите и се надева дека ЕХФ ќе излезе во пресрет и на 25 јуни во Виена ќе одлучи позитивно на барањето на битолскиот клуб. Конкуренцијата за покана за учество во Лигата на шампионите е огромна и нема да биде лесно да се добие довербата на Европската куќа на ракометот.

 

Учесници во Лигата на шампионите 2019/20:

Мешков Брест (Белорусија)

ППД Загреб (Хрватска)

Алборг (Данска)

Барселона (Шпанија)

Кокс (Финска)

ПСЖ (Франција)

Флензбург (Германија)

Веспрем (Унгарија)

Селфос (Исланд)

Вардар (Македонија)

Елверум (Норвешка)

Киелце (Полска)

Порто (Португалија)

Динамо Букурешт (Романија)

Чеховски Медведи (Русија)

Целје Пивоварна Лашко (Словенија)

Шафхаузен (Швајцарија)

Татран Прешов (Словачка)

Савехоф (Шведска)

Бешикташ (Турција)

Мотор Запорожје (Украина)

Клубови кои аплицираа за „вајлд-карта“:

ГОГ (Данска)

Ирун Бидасоа (Шпанија)

Монпелје (Франција)

Нант (Франција)

Шамбери (Франција)

Кил (Германија)

Магдебург (Германија)

ПИК Сегед (Унгарија)

Хендбол Еш (Луксембург)

Еурофарм Работник (Македонија)

Металург (Македонија)

Арендал Елит (Норвешка)

Виспа Плок (Полска)

Спортинг (Португалија)

Кристијанштад (Шведска)

Еурофарм Работник од октомври оваа година за првпат ќе игра во натпреварите од СЕХА лигата.

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

wwwehff4ww222

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

РК ХЈС РАБОТНИК Битола е формиран на 9 март 2011 година во Битола и веќе неколку сезони се натпреварува во Првата машка ракометна лига како и во кадетска и пионерска конкуренција под капата на РФМ...Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: rkeurofarmrabotnik@yahoo.com

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48