b_640_480_16777215_00_images_vesti_2019_05_mak-rakomet-eurofarm-rabotnik-pelister-07042019-1207.jpg

Пелистер - Еурофарм Работник 25-31 (9-16)

Ракометарите на Еурофарм Работник го осигураа најмалку второто место во Суперлигата, откако по трет пат го совладаа Пелистер во битолското дерби. Екипата на Алушовски пак брзо го скрши отпорот и стигна до победа од 25-31.

Со овој триумф остварена е целта зацртана пред почетокот на сезоната, а тоа е пласман во СЕХА лигата.

Најдобри стрелци кај Еурофарм беа Филип Кузмановски со седум голови, а по четири постигнаа Радовиќ, Остроушко и Ојлески. Кај Пелистер се истакна Стефан Дрогришки со четири погодоци. За Еурофарм остануваат уште средби со Вардар и Бутел, а од исходот на натпреварот во вторник меѓу Вардар и Еурофарм ќе зависи кој ќе биде новиот шампион на Македонија во ракомет.

logo rfm

ehftv

EHF logo No textBlue RGB

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

РК ХЈС РАБОТНИК Битола е формиран на 9 март 2011 година во Битола и веќе неколку сезони се натпреварува во Првата машка ракометна лига како и во кадетска и пионерска конкуренција под капата на РФМ...Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: rkeurofarmrabotnik@yahoo.com