b_640_480_16777215_00_images_vesti_2019_05_kup-2019-rakomet-vardar-eurofarm-rabotnik-10.05.2019-polufinale-4832.jpg

Вардар го совлада Еурофарм Работник со 35-30 во второто полуфинале на Купот на Македонија во ракомет, кој денес и утре се игра во Куманово. Битолчани беа рамноправен противник во првото полувреме кога губеа најмногу со два гола разлика, на одморот се замина со 18-16 за црвено-црните. Во вториот дел Вардар го контролираше резултатот и полека се одлепуваше, највисокото водство беше 32:26. Во составот на Вардар по седум гола постигнаа Дибиров, Скубе и Мораес, а најефикасен на натпреварот беше Остроушко со 10 гола.

Вардар - Еурофарм Работник 35-30 (1816)

Спортска сала во Куманово. Гледачи: 1.000
Судии: Исмаил Металари и Ненад Николовски од Скопје

Вардар:
Милосављев, Кизиќ, Стоилов 2, Недановски, Поповски, Дибиров 7, Шишкарев, Војводиќ 2, Кисељев 1, Мишевски, Ставревски, Кристопанс 4, Мораеш 7, Карачиќ 4, Скубе 7, Каралаш 1

Седмерци: 1/2
Исклучувања: 4 минути

Еурофарм Работник:
Трајкоски, Чаневски 1, Остроушко 10, Граџан 2, Ѓукиќ 1, Ојлески 3, Маркоски 1, Пецаковски, Талевски, Чурлевски 2, Стјепановиќ 3, Кузмановски 5, Радовиќ 1, Кукоски, Крстевски 1, Петровски.

Седмерци: 2/3
Исклучувања: 6 минути

Финалниот натпревар меѓу Вардар и Металург се игра во недела од 20:00 часот.

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

VF420 Web 178x156px DEC

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48