b_640_480_16777215_00_images_vesti_2019_05_еурофарм_-_металург_11.jpg

Во второто дерби против Металург, битолски Еурофарм Работник пак го совлада Металург, овој пат супер-убедливо и скоро сигурно битолскиот клуб ќе го освои најмалку второто место во Суперлигата. Во текот на сите 60 минути Еурофарм Работник доминираше и му даде дури 41 гол. Филип Кузмановски со девет гола беше најефикасни, а Јагуриновски со осум погодоци беше најпозитивен во поразениот табор.

Еурофарм Работник - Металург 41-28 (20-13)

Спортска сала „Боро Чурлевски“ - Битола. Гледачи: 1.500
Судии: Николов и Начевски (Скопје)

Еурофарм Работник:
Трајкоски, Чаневски, Ојлески 4, Маркоски 2, Д. Петровски, Пецаковски, Талевски 1, Чурлевски 3, Стјепановиќ 5, Кузмановски 9, Радовиќ 1, Кукоски, Остроушко 3, Граџан 3, Џукиќ 7, Петровски 3

Седмерци: 2/2
Исклучувања: 4 минути

Металург:
Дупјачанец, Томовски, Даниловски, Јагуриновски 8, Лазаревски 1, Димитриоски 1, Токиќ 3, Шилегов, Танкоски, Серафимов, Младеновиќ, Шпенде 4, Пучник 4, Миличевиќ 2, Маџовски 5, Матијашиќ

Седмерци: 7/4
Исклучувања: 2 минути

В петок во полуфиналето на Купот на Македонија, Еурофарм Работник во Куманово ќе се сретне против Вардар, а следниот првенствен натпревар е битолското дерби против Пелистер.

logo rfm

ehftv

EHF logo No textBlue RGB

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

РК ХЈС РАБОТНИК Битола е формиран на 9 март 2011 година во Битола и веќе неколку сезони се натпреварува во Првата машка ракометна лига како и во кадетска и пионерска конкуренција под капата на РФМ...Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: rkeurofarmrabotnik@yahoo.com