b_640_480_16777215_00_images_vesti_2019_04_татабања_-_еурофарм_1.jpg

Еурофарм Работник со пораз ги завршија настапите во групната фаза од ЕХФ Купот. Битолчани гостуваа кај незгодниот унгарски тим Татабања, кој по убедливата победа во Битола, славеше и на домашен терен со 30-27. Најдобри стрелци кај Еурофарм Работник се истакнаа Остроушко со девет голови, како и Маркоски и Граџан со по четири.

Татабања - Еурофарм Работник 30-27 (12-13)

Татабања:
Секели, Вујовиќ 3, Божовиќ 2, Иљеш 2, Сипош, Григорас 5, Демењи, Јухач 3, Пастор 1, Роста 4, Борзас 1, Наѓ 1, Денеш, Вранковиќ 4, Рознер

Еурофарм Работник:
Чаневски, Трајковски, Пецаковски, Чурлевски, Ојлески 1 , Маркоски 4, Пецаковски, Талевски, Стјепановиќ, Кузмановски 4, Радовиќ 2, Кукоски, Остроушко 9, Граџан 4, Џукиќ 4, Блажевски

Со ова учество во една групна фаза на ЕХФ Купот, како и со победата над хрватскиот претставник, Еурофарм испиша историја во македонскиот ракомет, како прв тим кој освојувал бодови во второто по ранг европско натпреварување на ЕХФ.

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

VF420 Web 178x156px DEC

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48