b_640_480_16777215_00_images_vesti_2019_03_csm_Rabotnik_2_0ca76d1a8b.jpg

Еурофарм Работник загуби во групната фаза на ЕХФ Купот, овој пат на свој терен, во Битола од Хановер со 17-29. Бундеслигашот имаше и највисоки 14 голови разлика, на крајот Работник успеа само да дојде до пораз од 12 гола.

Еурофарм Работник - Хановер 17-29 (8-15)

Спортска сала „Боро Чурлевски“ - Битола. Гледачи: 2.000

Еурофарм Работник:
Чаневски, Трајковски, Ојлески 1, Маркоски, Пецаковски, Талевски, Стјепановиќ, Кузмановски 7, Радовиќ 1, Кукоски, Крстевски 1, Остроушко 6, Граџан, Џукиќ 1, Блажевски

Хановер:
Цимер, Лесјак, Јохансен 5, Цехте 2, Маварс, Тиле, Певнов 4, Хефнер 4, Атман, Бем 2, Угалде 9, Сршен, Олсен 2, Брозовиќ 1, Кастенинг, Бухнер

Кузмановски постигна седум голови, Остроушко шест како најефикасни во македонскиот преттставник. Во составот на Хановер Угалде даде девет гола.

Ова беше последниот натпревар за Еурофарм Работник пред битолската публика во Европа оваа сезона, им останува уште гостувањето кај Татабања.

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

VF420 Web 178x156px DEC

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48