b_640_480_16777215_00_images_vesti_2019_03_IMG_20190303_204117.jpg

По победата над Нексе Нашице, на прес-конференцијата во Битола говореа тренерот Стевче Алушовски и ракометарот Филип Кузмановски.

Двајцата им се заблагодарија на гледачите и поддршката и покажаа задоволвство од првите бодови во групата Б на ЕХФ Купот.

Стевче Алушовски
(тренер на Еурофарм Работник)

Нексе игра одлично „седум на шест“ и ги има најдобрите кружни напаѓачи во светот. Напорно работевме за овие 60 минути, во кои имавме и добри и лоши моменти, но добро е што на крај ја остваривме целта и запишавме значајна победа. Овие момци можат многу повеќе, верувам во нив и сигурен сум дека заедно ќе извојуваме уште многу вакви победи.

Филип Кузмановски
(ракометар на Еурофарм Работник)

Сакам да и се заблагодарам на публиката, таа беше нашиот осми играч. Нексе е одличен тим, но нашата добра анализа вроди со плод и знаевме како треба да одговориме на сите нивни напади. Со Алушовски екипата доби многу, и затоа сите ракометари вечерва оставивме срце на терен за историска победа. Нека оваа победа над Нексе нека биде само почеток на големиот успех на Еурофарм оваа сезона.

logo rfm

ehftv

EHF logo No textBlue RGB

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

РК ХЈС РАБОТНИК Битола е формиран на 9 март 2011 година во Битола и веќе неколку сезони се натпреварува во Првата машка ракометна лига како и во кадетска и пионерска конкуренција под капата на РФМ...Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: rkeurofarmrabotnik@yahoo.com