b_640_480_16777215_00_images_vesti_2019_03_euro_nekse.jpg

Еурофарм Работник – Нексе Нашице 29-28 (14-12)

Еурофарм Работник ја дочека првата победа во групната фаза во Купот на ЕХФ. Македонскиот лигаш во четвртото коло го совлада Нексе со 29-28 во меч во кој постојано беше во водство за на крајот заслужена радост со навивачите во салата „Боро Чурлевски“ во Битола.

Најефикасен во натпреварот беше Анте Гаџа од Нексе со девет гола, два повеќе од првиот стрелец кај битолчани, Невен Стјепановиќ. Во вториот меч во групата Б, Хановер и Татабања ремизираа 27-27.

Еурофарм Работник:
Чаневски, Трајковски, Ојлески 2, Маркоски 3, Талевски, Стјепановиќ 7, Мемиќ, Кузмановски 4, Радовиќ 1, Кукоски, Крстевски, Остроушко 6, Граџан 2, Ѓукиќ 4

Нексе Нашице:
Цар, Лелиќ, Шипиќ 4, Гаџа 9, Лебан, Етер 1, Зрниќ, Мрџеновиќ, Баришиќ 1, Бувиниќ, Јелиниќ 4, Вида 3, Лончар, Лавриќ 1, Томиќ 5, Јагањац 5

Еурофарм Работник во наредното коло, на 24 март, ќе биде домаќин и на Хановер.

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

wwwehff4ww222

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48