b_640_480_16777215_00_images_vesti_2019_02_eurotatapres.JPEG

Во очекување на натпреварот од второто коло на Б групата на ЕХФ Купот меѓу Еурофарм Работник и Татабања, денес битолскиот клуб одржа прес-конференција. Зрачи оптимизам од битолскиот табор и покрај квалитетот на унгарскиот претставник.

Ѓорѓе Чирковиќ (тренер на Еурофарм Работник)

Еурофарм Работник е единствена екипа во групата која е во процес на создавање на екипата. Сите наши противници имаат 90% ист ростер, ист тренер и ист систем од минатата година. Тоа е наш хендикеп, но не сакам да помислите дека немаме шанси. Верувам во екипата и покрај кадровските проблеми. Додека не победиме некој од ривалите, ќе бидеме незгоден ривал, а потоа ќе не сметаат за сериозна екипа. Чурлевски и Петровски се неизвесни, а Стјепановиќ и Пецаковски тренираат нормално. Татабања е екипа составена од ракометари од четири земји. Самиот податок дека го совладаа Веспрем, говори каква екипа се.

Филип Кузмановски (ракометар на Еурофарм Работник)

Да бевме малку поискусни ќе извлечевме и нешто повеќе во Германија. Но, за нас тој меч е минато и сега мислиме само на Татабања. Квалитетен и искусен тим се, сите скоро се двометраши и нема да ни биде лесно. Имаме одлична атмосфера, напорно работиме и со помош на публиката верувам во позитивен резултат.

Натпреварот се игра в недела со почеток во 19:00 часот.

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

wwwehff4ww222

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48