b_640_480_16777215_00_images_vesti_2018_12_eurofarm-prolet-4.jpg

По ремито со Пелистер, лидерот Еурофарм Работник им се врати на победите во Суперлигата. Вечерва во Битола падна Пролет, кој го доживеа најтешкиот пораз во шампионатот досега. Не само резултатски, туку од секој аспект беа надиграни скопските ракометари.

Еурофарм Работник – Пролет 35-26 (20-10)

Спортска сала „Боро Чурлевски“ - Битола. Гледачи: 1.000
Судии: Исмаил Металари и Ненад Николовски (Скопје)

Еурофарм Работник:
Ивановски, Чанески, Трајковски, Ивановиќ, Ојлески 3, Маркоски , Пецаковски, Талевски 3, Чурлевски 4, Мемиќ 1, Кузмановски 5, Кукоски 1, Крстески 3, Граџан 2, Ѓукиќ 9, Петровски 2, Блажевски 1

Седмерци: 6/6
Исклучувања: 6 минути

Пролет:
Кристо, Кимевски, Василевски, Аларов 1, Јовчевски, Давитковски 1, Василевски 5, Николовски 1, Коруновски 1, Трајковски, Џонов 5, Мајнов 9, Дамчевски 2, Стојановски, Манасков 1

Седмерци: 7/6
Исклучувања: 4 минути

Најефикасен во победничкиот тим беше Милан Џукиќ со девет гола, a Филип Кузмановски постигна пет. Доне Мајнов погоди девет пати во тимот на Пролет, а Александар Василевски и Иван Џонов запишаа по пет погодоци.

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

wwwehff4ww222

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48