b_640_480_16777215_00_images_vesti_2017_12_soprolet6777.jpg

Еурофарм Работник му се одмазди на тимот на Пролет за поразот во Скопје и го победи со 26-22, во натпревар од 14. коло во Суперлигата. Oва e прва победа за тренерот Илија Темелковски над некогашниот клуб, со кој разделбата не беше баш пријателска.

Манасков и Василевски донесоа 0:2 на стартот за Пролет, водството беше одржано до 6-8, кога преку пикерот Граџан кој погодуваше во серија домашните направија пресврт и се одлепија на 11-8, а на пауза се замина со 13-11. Моментите кои го „скршија“ натпреварот беа почетните минути од вториот дел. Домашните голмани одлично си ја завршија работата, а со голови од транзиција, Еурофарм дојде до највисоки +6.

Од тој момент, екипата на Илија Темелковски со многу рутина го приведе натпреварот кон крај и славеше со 26-22 . Елмир Граџан со седум, Златко Мојсоски со пет и Ојлески и Крстевски со четири гола се истакнаа кај Еурофарм, а Манасков со седум и Џонов со четири голови беа најпозитивни кај Пролет.

logo rfm

ehftv

EHF logo No textBlue RGB

kempa logo 1www

anzibel baner

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

РК ХЈС РАБОТНИК Битола е формиран на 9 март 2011 година во Битола и веќе неколку сезони се натпреварува во Првата машка ракометна лига како и во кадетска и пионерска конкуренција под капата на РФМ...Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: rkeurofarmrabotnik@yahoo.com