b_640_480_16777215_00_images_vesti_2017_10_еурофарм_-_борец_7.jpg

Еурофарм Работник - Борец 31-24 (15-13)

Ракометарите на Еурофарм Работник на дебито на новиот тренер Иле Темелковски го победија Борец со 31-24 (15-13) во рамките на 5. коло од Суперлигата. Дуелот се одигра пред 1.000 гледачи во спортската сала „Младост“ во Битола.

„Фармацевтите“ посебно во второто полувреме покажаа дека располагаат со неспорен квалитет, доволен за лесни бодови на контото по победата над Борец. Мечот започна израмнето и до 6-6, двете екипи неколку пати се менуваа во водството и трипати резултатот беше израмнет.

Дрогришки и Мајнов во финишот на првиот дел на битолчани им донесоа +2 на одморот. Клучната фаза во натпреварот беа првите минути во вториот дел, кога момците на Темелковски побегнаа со серија 5-1. До крајот, домаќините рутински го зголемуваа водството за победа од 31-24. Mајнов со 9 гола се истакна во таборот на Еурофарм Работник, Дрогришки постигна 6, а Златко Мојсоски беше автор на 5 гола. Кај велешани најефикасни беа Илиев со 7 и Давитковски и Крстевски со по 4 гола.

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

wwwehff4ww222

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48