rabpro-8.jpg

Пролет - Еурофарм Работник 26-24 (14-13)

Екипата на Пролет му го нанесе првиот пораз на Еурофарм Работник во Суперлигата. Екипата на Илија Темелковски славеше со 26-24, во натпревар во кој водеше во текот на сите 60 минути.

Пех за битолчани е и повредата на првиот голман Чаневски, а на спротивната страна Кимевски и одличниот Андоновски му пресудија на битолскиот состав. Избраниците на Илија Темелковски поведоа со 8-5, но битолчани преку левото крило Ојлески намалија н 8-7. Беше и 9-7 за Пролет, пред Работник со серија од 3 голови по промашувањата на домашните да поведе со 9-10.

Разиграниот Џонов и голманот Кимевски беа причина што Пролет и во вториот дел дојде до +3 (21-18). На 23-20 во 51 минута, па тренерот Бошковски мораше да побара тајм-аут. Андоновски го даде клучниот гол за победата на домаќините за 26-23, а на две минути до крајот, Кимевски го одбрани ударот на Чурлевски и веќе беше јасно дека победата останува во Скопке (26-24).

Домашната екипа постојано водеше, а разликата ја направи Ласко Андоновски, кој натпреварот го заврши со 9 гола крај своето име. Одлична поддршка имаше од Михаел Аларов, кој запиша 4 погодоци. Во поразениот состав на Андон Бошковски, единствена светла точка беше Гоце Ојлески со 12 гола.

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

wwwehff4ww222

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48