b_640_480_16777215_00_images_vesti_2017_10_euromet2.jpg

Еурофарм Работник - Металург 32-22 (15-10)

Ракометарите на Еурофарм Работник во спортската сала „Младост“ го победија Металург Јуниор со 32-22 (15-10) и ја забележаа втората победа по онаа со Радовиш минатата сабота.

Најновото засилување Стефан Дрогришки дебитираше за новата екипа на средината од првиот дел и со два гола измами аплаузи од битолската публика. Гостите со Шилегов и Даниловски како главни алки до 18. минута парираше.

Потоа Еурофарм Работник заигра поангажирано во одбраната и со неколку лесни голови на Мајнов и Златко Мојсоски на полувреме замина со предност од 15-10.

Почетните минути од вториот дел го „скршија“ отпорот на скопјани. Ивановски на голот одлично бранеше, Чурлевски диригираше, а со свежи сили Бошковски го одржа високиот ритам. Така на крајот убедливо се радуваа ракометарите на Еурофарм Работник со 32-22.

Дрогришки и Златко Мојсоски со по 6 гол беа најефикасни во победничкиот тим, а одличен натпревар одиграа и Ојлески, кој беше автор на 5 гола и Трајковски кој постигна 4 гола. Димитриевски со 6 и Шилегов со 5 гола беа најистакнати во поразениот табор.

Оваа победа е трета во четири натпревари за финалистот на Купот.

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

wwwehff4ww222

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48