b_640_480_16777215_00_images_vesti_2017_05_DSC_2130.JPG

Еурофарм Работник – Металург 22-24 (7-11)

Еурофарм Работник одлично го почна натпреварот, играше гол за гол со силниот Металѕрг, а Арсиќ одбрани дури четири седмерци во првиот дел. Ако половина полувреме се играше израмнето и резултатот во 15. минута гласеше 5-5, подоцна Металург се одлепи.

Кузмановски погодуваше и додаваше, а Филип Чурлевски единствен го следеше ритамот. ДО голот на Стефан Дрогришки со звукот на сирената, Металург на одмор замина со 7-11.

Вториот дел подобро го почнаа битолчани. Тренерот Бошковски „ги фрли в оган“ најмладите, а тие му возвратија со добра игра и со голови. Погоди Петровски, веднаш штом влезе и Бобан Каковски и во 40. минута Еурофарм Работник намали на 13-15. Тогаш во игра влегоа Илиќ и Обрадовиќ, од чекор погоди и Кузмановски и во 47. минута гостите поведоа со 15-18, па домашниот стручен штаб повика минута одмор.

Кај Битолската публика на одобрување наиде планот на Бошковски да им даде солидна минутажа и на најмладите кога се „кршеше“ резултатот. Обрадовиќ и Пешевски погодија од транзиција за 18-21 во 54. минута и одлука околу победникот. До крајот рутински ракометарите на Металург го спроведоа водството до победа од 22-24. Во екипата на Еурофарм Работник се истакнаа одличниот голман Арсиќ, Петровски со 5 и Адли и Чурлевски со по 4 гола. Кај Металург најефикасни беа Кузмановски со 7 и Дрогрипки со 4 гола.

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

wwwehff4ww222

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48