b_640_480_16777215_00_images_vesti_2017_05_DSC_1768.JPG

Пелистер - Еурофарм Работник 30-27 (15-16)

Во натпревар од 9. коло на Суперлигата во спортската сала „Младост“, Еурофарм Работник загуби од Пелистер со 30-27 (15-16) во дуел кој го следеа 2.000 гледачи и во кој драма царуваше во текот на сите 60 минути.

По подобриот почеток на Пелистер, ракометарите на Еурофарм Работник благодарение на добрата одбрана со низа голови за првпат го превземаа водството и дојдоа до предност од два погодока. Пелистерци отворија подобро на стартот и поведоа со 3-1. Беше и 4-2, па 5-3, пред избраниците на Андон Бошковски со серија од 4 голови, да израмнат а потоа и да поведат со 5-7. „Зелените“ ги консолидираа своите редови и преку Вујачиќ, Димитровски и Чантурија од против удар го вратија водството (13-12). Сепак, финишот на првиот дел им припадна на „сино-белите“ и Мајнов и Крстевски го свртија резултатот за 15-16 на полувреме. Впечатливо беше тоа што голманите на Пелистер не одбранија ниту една топка.

Во средината од вториот дел, Богдан Николиќ заработи тешка повреда и веројатно за него сезоната е завшрена. Но и покрај тоа Пелистер успеа да го изедначи резултатот (23-23), а неизвесната игра беше вовед за возбудлива завршница. При резултат 24-24, Мајнов беше прецизен од пенал, а одличниот Чаневски на двапати беше поуспешен од противничките ракометари, затоа Работник бргу се врати на највисоките, 24-27. Со головите на Павловиќ и Везенкоски од седмерец победата беше потврдена (30-27) и пелистерци ја прекинаа серијата од два порази во градското дерби. Црногорецот Вујачиќ со 9 и Чантурија со 6 гола беа најефикасни кај пелистерци, а Мајнов постигна 6, додека Адли, Крстевски и Чурлевски запишаа по 5 гола кај Еурофарм Работник.

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

wwwehff4ww222

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48