b_640_480_16777215_00_images_vesti_2017_05_DSC_6799.JPG

Еурофарм Работник - Борец 29-23 (15-9)

Битолски Еурофарм Работник продолжува со победи во домашната Суперлигата и попладнево во спортската сала „Младост“ славеше против Борец од Велес со 29-23 (15-9) во рамките на 8. коло од шампионатот. Со оваа победа екипата на Доне Бошковски има реални шанси за третото место за кое се бори заедно со Охрид.

„Фармацевтите“ по изедначениот почеток направија серија од 3-0 и поведоа со 10-6. Од минута во минута таа залиха се зголемуваше, за да достигне +6 на крајот од првиот дел. Продолжението беше само формалност, па победата никогаш не беше доведена во прашање, напротив, можеше да биде уште поубедлива.

Најефикасни во победата на Еурофарм беше Чурлевски со 7 и Барош кој постигна 4 гола, а кај Борец најмногу се истакна Димитриевски со осум гола.

Еурофарм е на четвртото место во Суперлигата со 12 бода, а во наредното коло в сабота се соочува со градскиот ривал Пелистер.

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

wwwehff4ww222

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48