b_640_480_16777215_00_images_vesti_2017_05_srebren.jpg

Еурофарм Работник - Вардар 26-31 (13-16)

Вардар го победи Еурофарм Работник со 31-26 (16-13) во денешното финале и четврти пат по ред го освои Купот на Македонија, вкупно 12 во својата историја. Откако по многу борба во полуфиналето го победи Металург, Вардар денеска ја финишираше работата со полесен триумф над Еурофарм Работник.

Битолскиот клуб добро го почна мечот, до половина од првиот дел се држеше, беше нерешно 7-7, а потоа Вардар се одлепи на 10:7 и понатаму лесно го контролираше натпреварот.

Најефикасен беше Чупиќ со осум голови, Душебаев постигна пет, по четири реализираа Деревен и Карачиќ.

Лука Циндриќ беше прогласен за МВП на Купот на Македонија. Најдобар голман Градимир Чаневски, а најдобар стрелец Филип Чурлевски.

 

ФОТО:Филип Вираноски / Гол.мк

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

wwwehff4ww222

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48