b_640_480_16777215_00_images_vesti_2017_05_18556085_1903171826625058_8021009160499161832_n.jpg

Еурофарм Работник - Охрид 26-18 (15-7)

Битолски Еурофарм Работник испиша историја и се избори за место во своето прво Куп-финале во првата сезона како суперлигаш. Екипата на Андон Бошковски е првио патник во финалето од Купот на Македонија по победата во спортската сала „Младост“ во Битола против Охрид со 26-18 (15-7).

Битолчани отворија со водство преку Чурлевски и Мајнов, а кога во 22 минута Горан Крстевски го совлада Благојче Трајкоски за 9-6, започна серијата на голови на Еурофарм Работник. До полувремето Чаневски се разбрани, а предноста од +3 порасна на високи +8.

Мојсоски и Чурлевски во 34. минута зголемија на 17-7 и го принудија Андоновски на нов тајм-аут. Охридскиот тим тотално беше разбиен и веќе немаше ни мотив да се бори во натпреварот. Дарио Петровски погоди три пати во серија за 21-10, а Дејан Пецаковски, кој претходно беше користен повеќе во дефанзива на крајот доби можност во нападот и постигна два гола во победата од 26-18.

Голманот на Работник, Градимир Чаневски беше одличен на голот со 16 интервенции. Горан Крстевски со 6 , Филип Чурлевски со 5 и Петровски, Адли и Мајнов со по 3 гола го комплетираа историскиот подвиг на Еурофарм Работник. Кај Охрид се истакнаа Лазар Адамовиќ со 4 и Славиша Димитријески со 3 голови.

Во второто полуфинале противникот на Еурофарм Работник ќе произлезе од мечот меѓу Вардар и Металург, кој почнува во 20.30 часот.

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

wwwehff4ww222

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48