b_640_480_16777215_00_images_vesti_2016_10_hjs.jpg

Еурофарм Работник - Вардар Јуниор 30-24 (12-12)

Битолски Еурофарм Работник, по нерешениот резултат во Радовиш, во рамките на 9 коло на Супер лигата го совладаа Вардар Јуниор со 30-24 (12-12).

Во првиот дел имаше дури седум израмнувања до 7:7, а со серија од три гола гостите се одлеија на 7-10. Сепак Адли и Капал возвратија до 12-12 на полувреме.

Само отворањето на второто полувреме беше израмнети, а потоа по 17-17, реагираа домаќините. Момците на Зарков и Марковски „нагазија“ и брзо отидоа на +5 до финални 30-24.

Белорускиот интернационалец Андреј Капал беше најефикасен на натпреварот со 9 голови, а Лазо Мајнов и Ашраф Адли дадоа по 7. Кај Вардар Јуниор се истакна битолчанецот Иван Димитровски со 7 голови.

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

VF420 Web 178x156px DEC

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48