b_640_480_16777215_00_images_vesti_2016_08_eurof2.jpg

Новата сезона во машката ракометна Супер лига ќе почне на 17 септември и ќе се игра според стариот систем. Во првиот дел од сезоната шампионот Вардар и екипата на Металург ќе бидат слободни, бидејќи ќе се натпреваруваат во СЕХА Газпром лигата. Тие во Суперлигата ќе се приклучат во плеј офот.

Новитети ќе има во начинот за натпреварување во следната сезона, кога ќе се игра и Супер Куп меч меѓу освојувачот на првенството и освојувачот на Купот на Македонија. Победникот во националниот Купот во иднина ќе обезбедува пласман во Челинџ Купот.

Во премиерното коло од новата сезона не очекуваат дуелите:

Пелистер – Еурофарм Работник

Прилеп – Вардар јуниор

Пролет – Металург 2/Преспа

Радовиш – Борец

Работнички – Охрид

ФОТО: Филип Вирановски - Gol.mk

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

wwwehff4ww222

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48