b_640_480_16777215_00_images_vesti_2016_08_verijds.jpg

Филипос Верија - Еурофарм Верија 25-24 (10-10)

Ракометарите на Еурофарм Работник одиграа одличен контролен натпревар во Верија против првакот на Грција, Филипос Верија и иако беа многу блиску до победа, во финишот загубија со 25-24 (10-10). Суперлигашпт водеше цело прво полувреме и скоро до 50. минута, кога имаше 21-22, но последните 4-5 минути беа одлучувачки за пресвртот на „жолтите“ од Верија.

Во две третини од натпреварот екипата на Зарков и Марковски, за која не настапија неколку ракометари кои добија потребен одмор по струшкиот турнир и повредениот Пецаковски, имаше водство, но во самиот финиш инвидуални потези на Грците и две чудни судиски одлуки го одлучија победникот.

Во екипата на Еурофарм Работник најефикасен беше новајлијата Докиќ со 10 гола, а во таборот на Филипос Верија се истакна кружниот напаѓач на Охрид до минатата сезона, Вражалица. Битолчани следните тестови ќе ги имаат на меморијалниот турнир „Миле Нешкоски“ во Прилеп од четврток до недела.

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

wwwehff4ww222

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48