b_640_480_16777215_00_images_vesti_2016_08_euro-pelister.jpg

Пелистер - Еурофарм 20-25 (11-12)

Било кој друг дуел за петтото место на ракометниот турнир во Струга, немаше да мине со толку интересен набој како првото битолско дерби меѓу Еурофарм Работник и Пелистер. Мечот заради дожд се одигра во спортскиот комплекс „Тими“ во Струга. Со голема желба и залагање во двете страни за нијанса поквалитетни беа ракометарите на Еурофарм Работник кои славеа со 20-25 (11-12).

Мечот започна израмнето со 1-2 гола предност за Еурофарм Работник, кој првото полувреме полно со многу грешки од двете страни, го заврши со минимални 11-12. Колев со неколку интервенции го одржуваше Пелистер во играа, а ракометарите на Еурофарм Работник не реализираа неколку шанси да дојдат до поголема предност. Од 48. до 55. минута момците водени од Марковски и Зарков направија серија, која им и донесе мирни последни пет минути од натпреварот. На крајот 20-25 кои покажуваат како се одвиваа работите на теренот.

Најефикасни кај Еурофарм беа Барос кој даде 6 гола, како и Караиванов, а Филиќ беше автор на 5 гола. Во тимот на Пелистер Чантурија даде 5 гола, а Димитровски, Вешовски и Везенковски постигнаа по 3 гола.

 

 

ФОТО: Филип Вирановски - Gol.mk

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

wwwehff4ww222

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48