b_640_480_16777215_00_images_vesti_2016_08_rab-steaua.jpg

Стеауа – Еурофарм Работник 33-26 (16-10)

На теренот „Женска плажа“ во Струга, романската екипа Стеауа го совлада нашиот суперлигаш Еурофарм Работник со 33-26 (16-10) и така потврди дека се работи за квалитетна екипа, која несомнено високо котира во домашното првенство.

Романскиот тим добро го започна натпреварот и поведе со 3-0 за брз тајм-аут на Еурофарм Работник. Водени од Пецаковски ракометарите на Еурофарм Работник брзо се консолидираа и израмнија на 8-8. Сепак Стеауа подобро го затвори полувремето и со серија на лесни голови, првиот дел го реши во своја полза со 16-10. Бројот технички грешки на битолската екипа беа главна причина за нешто поосетливото водство.

Второто полувреме започна со нов романски бран и при 20-13 Марковски и Зарков побараа минута одмор. Таа разлика од 5-6 гола гостите предводени од Георгеску ја одржуваа до средината на второто полувреме. Петтиот тим од ланското романско првенство со зрелост и квалитет го приведе мечот кон крај за финална победа од 33-26. Во екипата на Стеауа се истакна Георгеску со 10 гола, а кај Еурофарм Работник најефикасен беше Пецаковски со 7 гола. В сабота во меч за петтото место Еурофарм Работник ќе се сретне со Пелистер.

 

ФОТО: Филип Вирановски – Gol.mk

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

wwwehff4ww222

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48