b_640_480_16777215_00_images_vesti_2016_08_euro-met.jpg

Ракометарите на Еурофарм Работник загубија од Металург со 21-19 (11-10) во меч кој се играше на отвореното игралиште на „Женска плажа“ во рамките на второто коло на струшкиот ракометен турнир.

Мечот започна многу цврсто, битолчани играа компетитивно, но видливо беше дека Металург исто така е желен за надигрување. Така континуираното водство на битолчани траеше до 22. минута, кога Металург постигна неколку лесни голови и на одмор отиде со минимално водство од 11-10. Се играше цврсто, со многу силни дуели, како да се работи за официјапен натпревар.

Второто полувреме започна со игра во која Металург прв се одлепи на 14-10, но битолчани не се предаваа и стигнаа до 16-16 на половина од второто полувреме. Чаневски бранеше одлично, ракометарите на Еурофарм Работник прокоцкаа неколку шанси за израмнување и Металург искусно го доби финишот со 21-19.

Во екипата на Металург се истакнаа новиот капитен Талески со 6 гола, а Костески и Маркеч постигнаа по 5 гола. Кај битолчани најефикасен беше Дејан Пецаковски со 6 гола, а голманот Чаневски имаше позитивни моменти во мечот. Утре Еурофарм Работник игра против Стеауа од Романија.

ФОТО: Филип Вирановски - Gol.mk

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

wwwehff4ww222

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48